Být génius - mysli jako 94letý

V roce 1946, ve věku 23 let, zamířil armádní veterán jménem John Goodenough na University of Chicago se snem o studiu fyziky. Když přijel, profesor ho varoval, že je už příliš starý, aby mohl uspět v této oblasti. Když to teď vypráví, tak se hlasitě směje.

Ignoroval profesorovu radu a dnes právě on, v 94 letech, nastavil technologický průmysl prosycený jeho kreativitou. On a jeho tým z University of Texas v Austinu podali patentovanou přihlášku na nový typ baterie, která pokud bude fungovat, jak slíbil, bude tak levná, lehká a bezpečná, tak to bude znamenat revoluci elektromobilů a odrovná to vozidla na běžná paliva. Jeho prohlášení způsobilo rozruch, protože Dr. Goodenoughovi se to povedlo již předtím. V roce 1980, ve věku 57 let, spolu-vynalezl lithium-iontovou baterii, kterou scvrknul do malé velikosti.

Máme tendenci předpokládat, že kreativita ubývá s věkem. Ale příběh Dr. Goodenougha naznačuje, že se někteří lidé ve skutečnosti stávají více kreativními, čím jsou starší. Bohužel, tito pozdně-kvetoucí géniové se musejí potýkat se silnými předsudky proti nim.

"Mladí lidé jsou prostě chytřejší" prohlásil Mark Zuckerberg na akci ve Stanfordu v roce 2007, když byl ve 22 letech ředitelem Facebooku. Dodal, podle spisovatele VentureBeat  "Vlastním pouze svoji matraci" a pak vykládal o údajné souvislosti mezi mládeží a tvůrčí silou. Jeho logika neměla zrovna smysl (a později se omluvil), ale jeho význam byl naprosto jasný: lidé ve středním věku jsou zatíženi nudným majetkem (okapy, zubní nit, ortopedické obuvi) a zastaralými nápady.

Od tohoto projevu se zdá, že Silicon Valley bylo v uctívání mládí ještě více horečnaté. Nedávno získal 12 letý vynálezce, jménem Shubham Banerjee, fondy rizikového kapitálu od společnosti Intel na založení vlastní firmy. V takové atmosféře je snadné, pro lidi ve středním věku věřit, že velké nápadité skoky jsou za námi a že inovace patří dětem. Naopak. Je spousta důkazů o tom, že být starší a mít skvělé nápady není žádná anomálie.

Studie 2016 Information Technology and Innovation Foundation (Nadace 2016 informační technologie a inovace) zjistila, že vynálezci dosáhnou vrcholu v jejich 40 ti letech a mají tendenci být velmi produktivní v druhé polovině své kariéry. Podobně profesor na Georgia Institute of Technology a Hitotsubashi University v Japonsku, který studoval údaje o držitelích patentů zjistil, že ve Spojených Státech vynálezce, který odešle žádost na patentový úřad je v průměru ve věku 47 let a že patenty s nejvyšší hodnotou často pocházejí od těch nejstarších - nad 55 let.
John P. Walsh, jeden z profesorů žertoval, že Patentový Úřad by měl dát "senior slevu", protože „je jasné, že lidé v seniorském věku významným způsobem přispívají k vynálezům.“
Studie Nobelových laureátů ceny za fyziku zjistila, že od roku 1980, učinili své objevy v průměru ve věku 50 let. Studie také zjistila, že vrchol kreativity pro Nobelovu cenu je každým rokem stále vyšší.

Čím více jsem hovořil s Dr Goodenoughem, tím více jsem přemýšlel, jestli jeho sláva byla přímo vázána na jeho věk. Vyrůstal v počátcích ropného věku, na statku v Connecticutu, s plynovým vařičem. Jako dítě jezdil v některým z prvních vozů průkopníka Henry Forda. "První auto, které rodina vlastnila, byl Model," řekl mi „ Se stupačkami a olověnou baterií.“

V roce 1970 ho energetická krize inspirovala, aby si představil, jak by se dalo skladovat energii v malém balení. V současné době používáme stále jeho lithium-iontovou technologii v našich notebookách, telefonech a elektrických automobilech. Ale Dr. Goodenougha již dlouho trápí nedostatky jeho „duševního dítěte“ a je poháněn potřebou to dělat lépe. "Jedna z věcí, která je důležitá ve společnosti je odnaučit nás závislosti na fosilních palivech a pokud bychom mohli udělat auto na elektrický pohon, které by bylo pohodlné a levné, jako auto na spalovací motor, dostaneme CO2 ze silnice," řekl.

Věří, že lithium-iontová baterie je příliš náchylná k explozi, příliš drahá a slabá, aby nás do té  budoucnosti přivedla. Před několika lety se rozhodl vytvořit pevnou baterii, která by byla bezpečnější. Samozřejmě v ideálním světě by tato baterie byla také levná a lehká. Pak, před 2 roky objevil dílo Maria Helena Braga, portugalského fyzika, který s pomocí kolegy vytvořili určitý druh skla, které může nahradit kapalné elektrolyty uvnitř baterie.

Dr. Goodenough přesvědčil Dr. Braga, aby se přestěhoval do Austinu a připojil se k jeho laboratoři. "Udělali jsme nějaké pokusy, abychom se ujistili, že sklo bude suché. Pak jsme vyrazili na závody," řekl.

Někteří jeho kolegové pochybovali, že by ji mohl vytáhnout.  Ale Dr. Goodenougha to neodradilo. "Jsem dost starý na to, abych věděl, že nemůžu uzavřít svou mysl novým myšlenkám. Musíte vyzkoušet všechny možnosti, pokud chcete něco nového."

Když jsem se ho zeptal na jeho pozdní životní úspěch, řekl: "Někteří z nás jsou želvy; plazíme se a bojujeme spolu a možná na to nedokážeme přijít, když jsme ve věku okolo 30ti let. Ale želvy se udrží na nohou." Proplazit se životem může být výhodné, zvláště pokud se touláte kolem různých oblastí a sbíráte stopy, jak jít dál. Dr. Goodenough začal ve fyzice a odskočil si do chemie a vědy o materiálech a zároveň ho zajímaly sociální a politické trendy, které mohou řídit zelené ekonomiky. "Musíte vycházet z reálného množství zkušeností, aby bylo možné dát myšlenky dohromady," řekl.

Také k úpěchu připočítává svou víru k udržení svého soustředění na jeho misi porazit znečištění a zbavit se ropy. Na zdi jeho laboratoře visí gobelín z Poslední večeře, která líčí apoštoly ve vášnivé konverzaci, stejně jako vědci se na konferenci dohadují nad kontroverzními teoriemi. Gobelín mu připomíná božskou sílu, která pohání jeho mysli. "Jsem vděčný za dveře, které se mi v různých obdobích mého života otevřely." řekl.
Věří, že skleněná baterie byla jen dalším příkladem šťastných nehod, které mu přišly do cesty. " Právě v tom správném okamžiku, kdy jsem něco hledal, jsem vešel do dveří."
V neposlední řadě připočítá svému stáří, přínos nového typu intelektuální svobody. 

V 94 letech řekl: "Již není třeba starat se o udržení své práce."

Autor: Pagan Kennedy/Inventology: Jak jsme vymýšleli věci, které změnily svět
Překlad: můjdůchod.cz
 

Další články

Předčasný důchod 2017. Kdy můžete jít a kolik ukrojí z penze

Předčasný důchod 2017. Kdy můžete jít a kolik ukrojí z penze

Starobní důchod ČSSZ přizná tomu, kdo dosáhne důchodového věku a odpracuje dostatečný poč...více

Důchody a mýty: Kolik musí být odpracovaných let a co vše se započítává?

Důchody a mýty: Kolik musí být odpracovaných let a co vše se započítává?

„Zkušenosti pracovníků České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ) a okresních správ sociá...více

Když volá srdce o pomoc: 7 signálů, které raději nepřehlížejte!

Když volá srdce o pomoc: 7 signálů, které raději nepřehlížejte!

Základní poučka zní, že ne všechny srdeční potíže mají jednoznačné projevy. Dále platí, ž...více

Zvažujete odchod do důchodu?

Zvažujete odchod do důchodu?

Odejít do starobního důchodu je právo, nikoliv povinnost. V roce 2017 na něj vznikne náro...více

Nezabavitelnou část důchodu nelze postihnout exekucí

Nezabavitelnou část důchodu nelze postihnout exekucí

V polovině roku 2016 evidovala Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) asi 85.000 důch...více

Od ledna se zvýší důchody na průměrných 11 750 korun

Od ledna se zvýší důchody na průměrných 11 750 korun

Všechny druhy důchodů vyplácené z českého důchodového pojištění, které byly přiznány před...více

Přivýdělek v důchodu

Přivýdělek v důchodu

Senioři, kteří si v důchodu přivydělávají i podnikáním, mají nárok na vyšší důchod. Větši...více

Mapa umístění všech registrovaných zařízení

Mapa umístění všech registrovaných zařízení

V naší databázi máme již více jak 640 zařízení, které jsou připraveny vám poskytnou infor...více

Máme přes šest stovek registrací! Děkujeme!

Máme přes šest stovek registrací! Děkujeme!

Už více než šest set zařízení pro seniory z celé České republiky je zaregistrováno do dat...více

Senioři jsou častými oběťmi domácího násilí

Senioři jsou častými oběťmi domácího násilí

Jedním ze závažných problémů mezi osobami žijícími ve společné domácnosti je domácí násil...více

Chudoba hrozí především osamělým seniorkám

Chudoba hrozí především osamělým seniorkám

Nedávný výzkum Českého statistického úřadu ukázal, že téměř každý sedmý senior ve věku na...více

Důchody budou zvyšovány podle nových pravidel!

Důchody budou zvyšovány podle nových pravidel!

Vláda na návrh ministryně práce a sociálních věcí Michaely Marksové schvál...více