Důchodci nemají peníze ani zdraví. Mají si ale na co stěžovat?

Situace seniorů v Česku není jednoduchá. Velkou část z nich trápí podlamující se zdraví a nedostatek financí, a naděje na zlepšení jednoho či obou problémů je v nedohlednu. Přesto mají několik variant, jak se se stávající situací vypořádat, a ve finále se podle statistik nemají tak špatně, jak by se mohlo zdát.

Strach, samota, nedostatek financí, nezájem ze strany rodiny, chatrné zdraví a mnoho dalších aspektů ztrpčujících život dopadá na české seniory dnes a denně. Vědci a lékaři se sice snaží vymýšlet stále nové a nové léky na postupující nemoci, stejně tak se vláda snaží upravovat výši penzí, mnoho seniorů už ale ve zlepšení nevěří.

Nedávná studie výzkumníků z Provozně ekonomické fakulty Mendelovy univerzity v Brně ukázala zajímavou věc. Podle výsledků se senioři necítí bezpečně a obávají se jak mladších generací, tak i migrantů. Nejbezpečněji se proto cítí u sebe doma, kde je ale často postihuje samota. Ta vede seniory často k bilancování se životem. A podle organizace život 90 jde o velký problém.

Ta se projevuje zejména před svátky, kdy starší lidé chtějí být se svými blízkými. Tisková mluvčí organizace Michaela Sladká ale server EuroZprávy.cz už dříve upozornila, že nejde o jediný problém. "Dále to jsou špatné mezilidské vztahy, v rodině i jinde - to je věc, se kterou se staří lidé hodně zaobírají a trápí. Dál to jsou sociální problémy, finance a v neposlední řadě i domácí násilí a týrání."

Její slova potvrzují i obavy z mladších generací, které by se měly chovat k seniorům s respektem a úctou. "Bohužel nemohu říct, že by se senioři obecně setkávali s úctou nebo zastáním. Naše praxe mluví o spíše o opaku," dodala pro EuroZprávy.cz.

Podle organizací zabývajících se pomoci seniorům by proto starší lidé měli zvážit možnost života v domově pro seniory. Tam se ale mnohým nechce, a není divu, pomineme-li výše zmíněný výzkum, který ukázal, že i přes všeobecné ohrožení se důchodci cítí nejlépe doma, mnoho z nich si život v podobném zařízení neumí představit. Mají pocit, že by ztratili veškerou naději na lepší život. Zde ale mohou využít možnosti pečovatelek.

Podle organizace Senior Praha je ale obecně problém v hrdosti důchodců, kteří si nedokáží přiznat, že potřebují pomoct. Měli by ale více naslouchat varovným signálům, které je mohou přesvědčit, že v pokročilém věku vše sami nezvládnou. Prvotním příznakem je zapomnětlivost, následně se mohou objevit problémy s chůzí způsobené ochabováním svalů, bolestí kloubů nebo problémy s koleny. Ve finále může dojít i ke ztrátě chuti k jídlu.

Peníze nestačí pětině seniorů

Výzkum brněnské univerzity také ukázal, že se důchodci potýkají s finančními obtížemi. Podle výsledků studie trápí nedostatečné příjmy pětinu seniorů a ani neustále zvyšování starobních důchodů seniory příliš neuklidňuje.

ČSSD navrhuje zvýšení starobních důchodů od roku 2018 v průměru alespoň o 500 korun tak, aby částka odrážela růst cen a vývoj mezd. Nejde sice o převratnou částku, Může být ale příslibem, že se bude situace zlepšovat. Opačně to ale vidí opozice.

Podle expertky na sociální oblast ODS Lenky Kohoutové je sice zvyšování důchodů potřeba, není na ně ale kde brát. Budoucí generace důchodců by proto měla být velmi ostražitá, protože není jasné, jak a v jaké výši se důchodový systém udrží. "Nemá smysl lidem lhát, že důchody budou, protože si spořili do průběžného systému," uvedla pro EuroZprávy.cz.

Mnohým seniorům tak nezbývá, než na stará kolena nastoupit do práce. Ostatně Podle ČSÚ pracuje v České republice kolem 70 tisíc lidí ve věku 65–69 let. Nízké důchody ale nejsou to jediné, co po finanční stránce činí problémy. Velmi rozšířené je také zadlužení důchodců.

Podle statistik společnosti KRUK je průměrný dluh žen v důchodovém věku činí 26 100 korun, zatímco u mužů je to 28 800 korun. Pokud by si důchodce s průměrným českým důchodem ve výši necelých 11 000 korun ponechal pouze životní minimum (3 410 Kč) a ze zbytku penze splácel dluh, trvalo by umoření závazku bezmála 4 měsíce.

Paradoxně bývá velmi častým důvodem zadlužení právě rodina. Staří lidé chtějí být užiteční a pro své děti nebo vnoučata udělají cokoliv. Proto jim neustále nakupují dárky nebo se nechají přesvědčit, aby na sebe vzali úvěry svých příbuzných. Ve finále ale padá dluh na jejich hlavu.

Nezoufejte. Jinde jsou na tom hůř

Podobně, jako nám některé statistiky ukazují, jak špatně na tom čeští senioři jsou, jiné tvrdí, že může být ještě hůř. Investiční banka Natixis sestavila žebříček kvality života seniorů v zemích z celého světa a Česko se překvapivě zařadilo na 18. místo.
Česká republika tak patří mezi nejlepší státy světa, co se týče postavení seniorů v rámci společnosti. Mají se tak například lépe, než senioři ve Francii a Japonsku. Na druhou stranu ve velikosti příjmů Češi propadli. Pokud byste tedy uvažovali o zemi, kde se mají senioři nejlépe, museli byste se přestěhovat do Norska.

Lépe než Česko ale dopadlo i Německo, Švédsko, Švýcarsko, Nizozemsko, Rakousko, Finsko a další severské a západní země. Na druhou stranu důchodci z okolních zemí se nemají tak dobře jako ti čeští. Hůře je na tom totiž například Slovensko, Polsko nebo Řecko.

Zdroj://domaci.eurozpravy.cz
Foto: //healthline.com

Další články

Předčasný důchod 2017. Kdy můžete jít a kolik ukrojí z penze

Předčasný důchod 2017. Kdy můžete jít a kolik ukrojí z penze

Starobní důchod ČSSZ přizná tomu, kdo dosáhne důchodového věku a odpracuje dostatečný poč...více

Důchody a mýty: Kolik musí být odpracovaných let a co vše se započítává?

Důchody a mýty: Kolik musí být odpracovaných let a co vše se započítává?

„Zkušenosti pracovníků České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ) a okresních správ sociá...více

Když volá srdce o pomoc: 7 signálů, které raději nepřehlížejte!

Když volá srdce o pomoc: 7 signálů, které raději nepřehlížejte!

Základní poučka zní, že ne všechny srdeční potíže mají jednoznačné projevy. Dále platí, ž...více

Zvažujete odchod do důchodu?

Zvažujete odchod do důchodu?

Odejít do starobního důchodu je právo, nikoliv povinnost. V roce 2017 na něj vznikne náro...více

Nezabavitelnou část důchodu nelze postihnout exekucí

Nezabavitelnou část důchodu nelze postihnout exekucí

V polovině roku 2016 evidovala Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) asi 85.000 důch...více

Od ledna se zvýší důchody na průměrných 11 750 korun

Od ledna se zvýší důchody na průměrných 11 750 korun

Všechny druhy důchodů vyplácené z českého důchodového pojištění, které byly přiznány před...více

Přivýdělek v důchodu

Přivýdělek v důchodu

Senioři, kteří si v důchodu přivydělávají i podnikáním, mají nárok na vyšší důchod. Větši...více

Mapa umístění všech registrovaných zařízení

Mapa umístění všech registrovaných zařízení

V naší databázi máme již více jak 640 zařízení, které jsou připraveny vám poskytnou infor...více

Máme přes šest stovek registrací! Děkujeme!

Máme přes šest stovek registrací! Děkujeme!

Už více než šest set zařízení pro seniory z celé České republiky je zaregistrováno do dat...více

Senioři jsou častými oběťmi domácího násilí

Senioři jsou častými oběťmi domácího násilí

Jedním ze závažných problémů mezi osobami žijícími ve společné domácnosti je domácí násil...více

Chudoba hrozí především osamělým seniorkám

Chudoba hrozí především osamělým seniorkám

Nedávný výzkum Českého statistického úřadu ukázal, že téměř každý sedmý senior ve věku na...více

Důchody budou zvyšovány podle nových pravidel!

Důchody budou zvyšovány podle nových pravidel!

Vláda na návrh ministryně práce a sociálních věcí Michaely Marksové schvál...více