Jak se žije seniorům v Čechách?

Čeští senioři chtějí podle odborníků trávit čas plnohodnotně, pokud jim to zdraví dovolí. Chtějí hlavně cestovat, poznávat nové věci a věnovat se koníčkům. Na státní důchod se přitom moc nespoléhají. Žijí hlavně z úspor. 43 % lidí nad 55 let zvládne měsíčně ušetřit dva až pět tisíc korun a to hlavně na cestování.

Nejvíce seniorů je v Praze, kde jsou také nejvyšší důchody a senioři zde zůstávají nejdéle ekonomicky aktivními. Naopak na Olomoucku si produktivní věk neprodlužují a důchod si užívají nejvíce. Pracuje zde jen 3,3 % seniorů a 1,8 % seniorek. Nejstarší populaci najdeme v Královéhradeckém kraji a naopak ve Středočeském kraji je seniorů nejméně.
V Praze mají největší problémy s hledáním volného místa v domově pro seniory. Zhruba asi každý desátý senior v Praze má šanci získat místo v domově pro seniory. Zato Středočeský kraj nabízí téměř sedmdesátku domovů pro seniory s více než 5 000 lůžky. V přepočtu na počet seniorů jsou na tom ale nejlépe penzisté v Jihočeském, Ústeckém a Zlínském kraji. V nich najde místo v domově pro seniory každý čtvrtý.

Seniorky  vs. senioři
Ženy v důchodu, vyjma Prahy, mají menší důchody než muži. Je to dáno tím, že kvůli rodině pracovaly na poloviční úvazky a na hůř placených pozicích, např. ve školství, v sociálních službách atd. A dáno je to i diskriminací. Muži jsou prostě na stejné pozici ohodnoceni lépe než ženy. Tato skutečnost jim ve finále snižuje výši důchodu.
Průměrný ženský důchod je 10. 050 korun. Seniorky v Praze mají důchody nadprůměrné a naopak nejméně mají v kraji Moravskoslezském a na Vysočině. Na nejvyšší průměrné penze dosáhly ženy v Praze 6 s částkou 11. 141 korun. Naopak nejméně pobírají seniorky v Karviné. Mají 9. 206 korun.
Průměrný mužský důchod je 12. 259 korun. Nejvyšší důchody pobírají Pražáci, zejména na Praze 6, ve výši 13. 194 korun.  A pak jsou na tom dobře i senioři ze Středočeského a Moravskoslezského kraje. Ve Znojmě mají muži zase nejnižší průměrný důchod, a to 11. 254 korun.

Zlatá Praha
Proč jsou nejvyšší důchody právě v Praze? Odpověď je jednoduchá. Protože jsou tam nejvyšší platy. V Praze totiž sídlí banky a velké společnosti, které zaměstnávají špičkové odborníky a tito statisticky výborně placení specialisté a manažeři pak zvednou průměr celé Praze.

Jak jsme na tom v porovnání se světem
Česká republika v žebříčku, zahrnujícím téměř sto zemí světa, obsadila 22. příčku, nejlepší z postkomunistických zemí. Za velice dobrý výsledek může především zákonná státní penze a s tím spojená jistota stabilního příjmu ve stáří. Chudobou trpí pouze 1,7 procenta z více než dvou a půl milionu českých seniorů.
Solidní jsou i vyhlídky českých seniorů na délku života. Průměrného šedesátníka čeká ještě jednadvacet let života, z toho více než 16 let bez závažnějších zdravotních problémů.

Čeští penzisté za hranicemi
Seniorů žijících za hranicemi rok od roku přibývá. V roce 2008 si rentu do zahraničí nechalo posílat 50 tisíc lidí, v roce 2014 jich bylo již 80 tisíc. A stejně tak narůstá i cílových destinací, kterých je více než 84. České důchody tak míří do bezmála poloviny států světa. Ale i když se české penze třeba posílají do exotických destinací, neznamená to, že usadit se v zámoří je velká výhra. Sice srovnávat Karibik s Máchovým jezerem může vypadat jako výsměch všem touhám po bílých plážích, jenže čistě ekonomicky zůstávají čeští penzisté doma zajištěnější a méně ohrožení než v zahraničí.

Jaká je budoucnost?
Zatímco dnes důchodcům stačí k dosažení penzijního věku 61 let (u žen) nebo 62 let (u mužů), letošní čtyřicátníci už by podle novely měli odcházet do penze v 66 letech. Všichni, kteří mají v rodném listě letopočet 1977 půjdou do penze v 67 letech, což je dosavadní horní hranice. A další ročníky si pak na důchod počkají ještě vždycky o dva měsíce déle. Věk pro odchod do důchodu se totiž bude postupně stále více prodlužovat. Např. dnešní desetiletí školáci budou muset zapálit 71 svíček na dortu.Ti totiž podle nedávno schváleného zákona půjdou do důchodu až v 71 letech. A děti, které se narodí příští rok na tom budou ještě o něco hůř. Na penzi si počkají 73 let. 

Zdroj:Expobank CZ, www.euro.cz
Foto:blog.justforseniors.co.uk

Další články

Předčasný důchod 2017. Kdy můžete jít a kolik ukrojí z penze

Předčasný důchod 2017. Kdy můžete jít a kolik ukrojí z penze

Starobní důchod ČSSZ přizná tomu, kdo dosáhne důchodového věku a odpracuje dostatečný poč...více

Důchody a mýty: Kolik musí být odpracovaných let a co vše se započítává?

Důchody a mýty: Kolik musí být odpracovaných let a co vše se započítává?

„Zkušenosti pracovníků České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ) a okresních správ sociá...více

Když volá srdce o pomoc: 7 signálů, které raději nepřehlížejte!

Když volá srdce o pomoc: 7 signálů, které raději nepřehlížejte!

Základní poučka zní, že ne všechny srdeční potíže mají jednoznačné projevy. Dále platí, ž...více

Zvažujete odchod do důchodu?

Zvažujete odchod do důchodu?

Odejít do starobního důchodu je právo, nikoliv povinnost. V roce 2017 na něj vznikne náro...více

Nezabavitelnou část důchodu nelze postihnout exekucí

Nezabavitelnou část důchodu nelze postihnout exekucí

V polovině roku 2016 evidovala Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) asi 85.000 důch...více

Od ledna se zvýší důchody na průměrných 11 750 korun

Od ledna se zvýší důchody na průměrných 11 750 korun

Všechny druhy důchodů vyplácené z českého důchodového pojištění, které byly přiznány před...více

Přivýdělek v důchodu

Přivýdělek v důchodu

Senioři, kteří si v důchodu přivydělávají i podnikáním, mají nárok na vyšší důchod. Větši...více

Mapa umístění všech registrovaných zařízení

Mapa umístění všech registrovaných zařízení

V naší databázi máme již více jak 640 zařízení, které jsou připraveny vám poskytnou infor...více

Máme přes šest stovek registrací! Děkujeme!

Máme přes šest stovek registrací! Děkujeme!

Už více než šest set zařízení pro seniory z celé České republiky je zaregistrováno do dat...více

Senioři jsou častými oběťmi domácího násilí

Senioři jsou častými oběťmi domácího násilí

Jedním ze závažných problémů mezi osobami žijícími ve společné domácnosti je domácí násil...více

Chudoba hrozí především osamělým seniorkám

Chudoba hrozí především osamělým seniorkám

Nedávný výzkum Českého statistického úřadu ukázal, že téměř každý sedmý senior ve věku na...více

Důchody budou zvyšovány podle nových pravidel!

Důchody budou zvyšovány podle nových pravidel!

Vláda na návrh ministryně práce a sociálních věcí Michaely Marksové schvál...více