Základní poučka zní, že ne všechny srdeční potíže mají jednoznačné projevy. Dále platí, že pokud máte jakékoliv pochybnosti týkající se srdce, určitě se nechte vyšetřit u lékaře. Zejména pokud vám je více než 60 let, máte nadváhu, diabetes nebo vysoký krevní tlak. To všechno jsou rizikové faktory, které zvyšují pravděpodobnost srdečních onemocnění. Jak se tyto obtíže mohou projevovat a kdy je třeba zpozornět?
1. Nepříjemné pocity na hrudi
Tlak, bolest a pálení na hrudi – to vše můžete zažít při infarktu nebo dalších cévních problémech. Tyto pocity mohou trvat v řádu minut a přicházejí jak v klidu, tak při námaze. Pokud se potíže zhoršují a přidávají se k nim další těžkosti, je čas volat lékaře. Jestliže je ale bolest jednorázová, vázaná na jedno konkrétní místo na hrudníku nebo určitý pohyb, příčinou mohou být jiné problémy než ty se srdcem – například svalového původu.
2. Nevolnost a bolesti žaludku
Zažívací potíže se někdy dostavují zároveň s infarktem. Jsou častější u žen než u mužů. Příčinou může být samozřejmě střevní chřipka nebo nevhodná strava, ale pokud se nevolnost spojí s ostatními příznaky typickými pro srdeční problémy, zbystřete.
3. Bolest vystřelující do paže
Jedním z projevů infarktu je bolest, která míří od hrudníku do levé paže a šíří se po levé straně těla. Tyto potíže už jsou vážným důvodem k obavám o zdraví srdce, zvlášť pokud patříte do rizikové skupiny. V takovém případě je potřeba ihned vyhledat odbornou pomoc.
4. Závratě
Motání hlavy a ztrátu rovnováhy může způsobit mnoho věcí. Stačí nečekaný prudký pohyb, nedostatek pití či déletrvající hlad a dostaví se typická závrať. Pokud se ale přidají bolest na hrudi a dušnost, volejte lékaře. Může to značit, že srdce nezvládá pumpovat krev tak, jak je potřeba. Závrať může být i jedním z příznaků infarktu.
5. Studený pot
Při zalití těla studeným potem v kombinaci s tlakem na hrudi a dušností může jít o infarkt. Doporučeným řešením je v takovém případě rychlá lékařská pomoc – je potřeba vyloučit závažné srdeční problémy.
6. Otoky nohou
Oteklé nohy a kotníky mohou mít souvislost s krevním oběhem. Pokud srdce není dostatečně silné na to, aby správnou intenzitou a rychlostí rozproudilo krev po těle, objevují se právě otoky. Příčinou mohou být i ledviny, které při srdečním selhání nezvládají správně hospodařit s vodou a minerály v těle.
7. Nepravidelná srdeční akce
Nervozita či jiné emoce mohou způsobit drobné nepravidelnosti v srdečním rytmu, které člověk sám na sobě pozná. Pokud ale takový stav trvá dlouho nebo se opakuje, doporučuje se podrobné vyšetření. Přestože se často odhalí příčina v nedostatku spánku nebo přílišné konzumaci kofeinu, za nepravidelným tlukotem může být také srdeční onemocnění. Návštěva lékaře má rozhodně svůj význam.
Zdroj://webmd.com //ulekare.cz
Starobní důchod ČSSZ přizná tomu, kdo dosáhne důchodového věku a odpracuje dostatečný poč...více
„Zkušenosti pracovníků České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ) a okresních správ sociá...více
Základní poučka zní, že ne všechny srdeční potíže mají jednoznačné projevy. Dále platí, ž...více
Odejít do starobního důchodu je právo, nikoliv povinnost. V roce 2017 na něj vznikne náro...více
V polovině roku 2016 evidovala Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) asi 85.000 důch...více
Všechny druhy důchodů vyplácené z českého důchodového pojištění, které byly přiznány před...více
Senioři, kteří si v důchodu přivydělávají i podnikáním, mají nárok na vyšší důchod. Větši...více
V naší databázi máme již více jak 640 zařízení, které jsou připraveny vám poskytnou infor...více
Už více než šest set zařízení pro seniory z celé České republiky je zaregistrováno do dat...více
Jedním ze závažných problémů mezi osobami žijícími ve společné domácnosti je domácí násil...více
Nedávný výzkum Českého statistického úřadu ukázal, že téměř každý sedmý senior ve věku na...více
Vláda na návrh ministryně práce a sociálních věcí Michaely Marksové schvál...více