Ostrov, kde lidé zapomínají na stáří

Víme ze spolehlivých údajů, že lidé na Ikarii přežívají ty na okolních ostrovech. Samos, například, je jen osm kilometrů daleko. Tam lidé se stejným genetickým původem jedí jogurty, pijí víno, dýchají stejný vzduch, jí ryby ze stejného moře, jako jejich sousedé na Ikarii. Ale lidé na Samosu nemají tendenci žít déle, než průměrní Řekové. To je to, co dělá Ikarianský vzorec tak vzrušující.

V roce 1943, řecký válečný veterán jménem Stamatis Moraitis přišel do Spojených Států kvůli léčbě zmrzačené paže ve válce. Přežil střelnou ránu, utekl do Turecka a nakonec na jeho cestě mluvil s královnou  Alžbětou, poté sloužil na vojenské lodi, která se plavila přes Atlantik. Moraitis se usadil v Port Jefferson, N.Y. kde byla enkláva krajanů z jeho rodného ostrova Ikarie. Velmi rychle dostal práci. Později se přestěhoval do Boynton Beach na Floridě. Čas běžel, Moraitis se oženil s Američankou řeckého původu, měli tři děti, koupil třípokojový dům a Chevrolet 1951.
Jednoho dne v roce 1976 pocítil, že má krátký dech. Lezení po schodech byla fuška, v práci musel skončit v poledne…Po rentgenu, jeho lékař dospěl k závěru, že má rakovinu plic. Jak vzpomíná, další lékaři tuto diagnózu potvrdili. Dali mu devět měsíců života. Bylo mu 60 let.

Moraitis zvažoval, zda zůstat v Americe a hledat léčbu agresivní rakoviny v místní nemocnici. Takhle by také mohl být v blízkosti svých dospělých dětí. Ale on se místo toho rozhodl vrátit do Ikarie, kde by mohl být pohřben se svými předky na hřbitově ve stínu stromů, s výhledem na Egejské Moře. Pohřeb ve Spojených Státech by stál tisíce, kdežto tradiční Ikarianský jen 200 dolarů. Chtěl zanechat co nejvíce úspor pro svou manželku, Elpiniki. Přestěhovali se tedy ke svým starým rodičům do malého domu se dvěma akry stupňovité vinice poblíž Evdilos, na severní straně ostrova Ikaria.

Zpočátku trávil své dny v posteli, jak o něj jeho matka a manželka pečovaly. Znovu se sblížil s jeho vírou. V neděli ráno se belhal do kopce, do malé řecké pravoslavné kaple, kde jeho dědeček kdysi sloužil jako kněz. Když jeho přátelé z dětství zjistili, že se přestěhoval zpět, začali ho navštěvovat každé odpoledne. Mluvili hodiny a to je činnost, do které je vždy zapojena láhev, či dvě místního vína. Pomyslel si, že zemře šťastný.

V následujících měsících se stalo něco zvláštního. Říkal, že se začal cítit silnější. Jednoho dne měl chuť zasadit nějakou zeleninu na zahradě. Nečekal, že by ji mohl sklidit, ale měl radost, že je na slunci, že dýchá mořský vzduch. Že jeho žena si vychutná čerstvou zeleninu, až bude pryč.

Šest měsíců uteklo. Moraitis nezemřel. Místo toho sklízel svou úrodu a vyčistil také rodinnou vinici. Nastavil si jednoduché rituály, vstával, když měl chuť, pracoval na vinici až do odpoledne, udělal si oběd a pak si zdřímnul. Večer často šel do místní hospody, kde hrál domino dlouho do noci. Roky plynuly. Jeho zdraví se dál zlepšovalo.

V domě svých rodičů přistavěl několik pokojů, aby je mohly navštěvovat děti. Přestavěl vinici, ve které se dalo vyrábět 400 gallonů vína za rok. Dnes, tři a půl desetiletí později, je mu 97 let — podle oficiálních dokumentů to zpochybňuje; říká, že mu je 102 — a je bez rakoviny. Nikdy nešel na chemoterapii, nebral léky, nebo nevyhledal terapii jakéhokoliv druhu. Všechno co udělal, bylo to, že se přestěhoval domů do Ikarie.

Příběh o Moraitisovi se objevil na řecké TV.
Běžná ikarianská strava se skládá z luštěnin, zeleniny ze zahrádky a spousta olivového oleje.
Klíčem k jejich dlouhověkosti není jen zdravá strava, ale denní socializace může být stejně důležitá.

Setkal jsem se Moraitisem na Ikarii letos v červenci při jedné z mých návštěv prozkoumat mimořádnou dlouhověkost obyvatel ostrova. Deset let, za podpory National Geographic Society, jsem připravoval studii z míst, kde lidé žijí nejdéle. Projekt vyrostl ze studií partnerů, Dr. Gianni Pes z University of Sassari v Itálii a Dr. Michel Poulain, belgický demograf. V roce 2000 identifikovali Sardinskou oblast - provincii Nuoro, jako místo s nejvyšší koncentrací stoletých mužů na světě.
Zaměřili se na shluk vesnic vysoko v Nuorských horách a na mapě zakreslili hranice modrým inkoustem a začali mluvit o oblasti uvnitř, jako o "modré zóně". Začátkem roku 2002 jsme identifikovali další tři populace po celém světě, kde lidé žijí znatelně delší život, než všichni ostatní. Nejdéle žijící ženy se nacházejí na ostrově Okinawa. Na poloostrově Nicoya na Costa Rica jsme objevili populaci se  100.000 míšenci s nižším tempem úmrtnosti oproti průměru. A v Loma Linda, v Kalifornii, jsme identifikovali populaci adventistů Sedmého dne, v níž délka života u většiny příznivců přesáhla americký průměr o deset let.

Zdroj: //nytimes.com, autor: Dan Buettner - r.v.2012, překlad: mujduchod.cz

Další články

Předčasný důchod 2017. Kdy můžete jít a kolik ukrojí z penze

Předčasný důchod 2017. Kdy můžete jít a kolik ukrojí z penze

Starobní důchod ČSSZ přizná tomu, kdo dosáhne důchodového věku a odpracuje dostatečný poč...více

Důchody a mýty: Kolik musí být odpracovaných let a co vše se započítává?

Důchody a mýty: Kolik musí být odpracovaných let a co vše se započítává?

„Zkušenosti pracovníků České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ) a okresních správ sociá...více

Když volá srdce o pomoc: 7 signálů, které raději nepřehlížejte!

Když volá srdce o pomoc: 7 signálů, které raději nepřehlížejte!

Základní poučka zní, že ne všechny srdeční potíže mají jednoznačné projevy. Dále platí, ž...více

Zvažujete odchod do důchodu?

Zvažujete odchod do důchodu?

Odejít do starobního důchodu je právo, nikoliv povinnost. V roce 2017 na něj vznikne náro...více

Nezabavitelnou část důchodu nelze postihnout exekucí

Nezabavitelnou část důchodu nelze postihnout exekucí

V polovině roku 2016 evidovala Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) asi 85.000 důch...více

Od ledna se zvýší důchody na průměrných 11 750 korun

Od ledna se zvýší důchody na průměrných 11 750 korun

Všechny druhy důchodů vyplácené z českého důchodového pojištění, které byly přiznány před...více

Přivýdělek v důchodu

Přivýdělek v důchodu

Senioři, kteří si v důchodu přivydělávají i podnikáním, mají nárok na vyšší důchod. Větši...více

Mapa umístění všech registrovaných zařízení

Mapa umístění všech registrovaných zařízení

V naší databázi máme již více jak 640 zařízení, které jsou připraveny vám poskytnou infor...více

Máme přes šest stovek registrací! Děkujeme!

Máme přes šest stovek registrací! Děkujeme!

Už více než šest set zařízení pro seniory z celé České republiky je zaregistrováno do dat...více

Senioři jsou častými oběťmi domácího násilí

Senioři jsou častými oběťmi domácího násilí

Jedním ze závažných problémů mezi osobami žijícími ve společné domácnosti je domácí násil...více

Chudoba hrozí především osamělým seniorkám

Chudoba hrozí především osamělým seniorkám

Nedávný výzkum Českého statistického úřadu ukázal, že téměř každý sedmý senior ve věku na...více

Důchody budou zvyšovány podle nových pravidel!

Důchody budou zvyšovány podle nových pravidel!

Vláda na návrh ministryně práce a sociálních věcí Michaely Marksové schvál...více